Το 1ο Φεστιβάλ εφηβικών θεατρικών ομάδων, “U_th festival”, είναι εδώ
9-10 και 16-17 Απριλίου 2022 στο ΘΕΑΤΡΟ ΟΛΥΜΠΙΟΝ

Μια συνδιοργάνωση του Κέντρου Πολιτισμού Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας και της Εταιρείας Θεάτρου αντίqρηση
Έφηβοι της θεατρικής σκηνής της Θεσσαλονίκης, ενωθείτε! Το 1ο Φεστιβάλ εφηβικών θεατρικών ομάδων, “U_th festival”, είναι εδώ, για να φέρει τα πιο φρέσκα πρόσωπα στο προσκήνιο και να αναδείξει τη δουλειά τους σε μια
ξεχωριστή θεατρική γιορτή.
Δεκαεννιά φορείς της πόλης μας που δραστηριοποιούνται θεατρικά με ομάδες εφήβων θ΄ανέβουν στη σκηνή του ΟΛΥΜΠΙΟΝ στις 9-10 και 16-17 Απριλίου, για να παρουσιάσουν τη δουλειά τους.
Δεκαεννιά θεατρικές ομάδες εφήβων θα συναντηθούν με σκοπό να συνομιλήσουν καλλιτεχνικά σ΄ ένα κλίμα δημιουργίας και εξωστρέφειας στο δικό τους
Φεστιβάλ: το “U_th festival”!
Ιδιαίτερη νότα στο Φεστιβάλ θα δώσουν θεατρικές ομάδες από σχολεία της Ιταλίας, της Γαλλίας, της Ισπανίας και της Πολωνίας που φιλοξενούνται στην πόλη μας και θα παρουσιάσουν το έργο τους.

Το 1ο Φεστιβάλ εφηβικών θεατρικών ομάδων, “U_th festival”, είναι εδώ
Το 1ο Φεστιβάλ εφηβικών θεατρικών ομάδων, “U_th festival”, είναι εδώ

ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ

Συμμετέχουν οι εφηβικές θεατρικές ομάδες – όμιλοι:

1. 1ο Γυμνάσιο Πυλαίας
2. 2o ΓΕΛ Αμπελοκήπων
3. 2Ο Πρότυπο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης «Λευκός Πύργος»
4. 2o Πρότυπο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης
5. Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης Γυμνάσιο-Λύκειο
6. ΚΗΠΟΣ ΑΜΚΕ
7. Λυρικός Μικρός Πλανήτης
8. Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Μακεδονίας
9. Πειραματικό Σχολείο ΑΠΘ
10. ΧΑΝΘ
11. Crazy theater του Πολιτιστικού Συλλόγου Ωραιοκάστρου «Εν δράσει»
12. Θίασος των Ονείρων του Συλλόγου Τεχνών «Μουσών Δράσις»
13. «Μελίνα Μερκούρη» του Δήμου Νεάπολης-Συκεών
14. «Γεια χαρά» του Συλλόγου Παρανεστιωτών Θεσσαλονίκης
15. Ο Κύκλος της Μελπομένης
16. «Ανδρέας Βουτσινάς»
17. 2o ΓΕΛ Ωραιοκάστρου
18. Εταιρεία Θεάτρου αντίqρηση
19. Erasmus group (από σχολεία της Ιταλίας, της Γαλλίας, της Ισπανίας και της Πολωνίας

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΦΕΣΤΙΒΑΛ
Σάββατο 9/4
11:30-12:00 Τελετή έναρξης
12:00-14:00 Εταιρεία θεάτρου αντίρρηση: «Αγαπητέ Θεέ» του Eric Emmanuel Schmitt, σε διασκευή Ν. Μαραγκόπουλου – Δ. Χουρναζίδου (70’)
14:00-16:00 1ο Γυμνάσιο Πυλαίας: «Το φιόρο του λεβάντε» του Γρ.
Ξενόπουλου (70’)
16:00-18:00 Κήπος ΑΜΚΕ: «Μαζί μόνο» του Β. Κυριακού και της εφηβικής ομάδας ταξιδευτές Ηλιούπολης 2012 (40’)
18:00-20:00 2ο ΓΕΛ Αμπελοκήπων: «Μια μέρα χωρίς» της Εύης Βαμβακά-Οικονόμου και κείμενα της ομάδας (60’)
20:00-22:00 Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Μακεδονίας:
«Ιστορίες για όλους», 3 μονόπρακτα του Άντον Τσέχωφ (60’)

Κυριακή 10/4
12:00-14:00 2ο Πρότυπο ΓΕΛ Θεσ-νίκης «Λευκός Πύργος»:
«Λοκαντιέρα» του Κ. Γκολντόνι (70’)
14:00-16:00 Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστημίου Θεσ-νίκης Γυμνάσιο-Λύκειο: «Ματωμένα χώματα» της Δ. Σωτηρίου σε διασκευή Ζ. Παπαπαρασκευά (50’)
16:00-18:00 Πειραματικό Σχολείο ΑΠΘ: «Κόκκινος ο μανδύας σου»: δίγλωσση performance αρχαίου και σύγχρονου ποιητικού λόγου (Όμηρος, Σοφοκλής, Ευριπίδης και Κ. Αδαλόγλου, Χλ. Κουτσουμπέλη) (60’)
18:00-20:00 2ο ΓΕΛ Ωραιοκάστρου:«Ευμενίδες» του Αισχύλου (60’) 20:00-22:00 Erasmus group: Sui palchi di scuola (25’)

Σάββατο 16/4
12:00-14:00 2ο Πρότυπο Γυμνάσιο:
«Ανθρωποσκορπίσματα..σκουπιδομαζώματα» της Λίας Λύρη (διασκευή) (25’)
14:00-16:00 Ο Κήπος της Μελπομένης: «Πρόβα για τη Δωδέκατη νύχτα» βασισμένο στη Δωδέκατη νύχτα του Ουίλιαμ Σαίξπηρ (60’)
16:00-18:00 Πολιτιστικός Σύλλογος Ωραιοκάστρου Εν δράσει: «Όχι άλλα παραμύθια» της Β. Γρηγοριάδου και κείμενα της ομάδας (60’)
18:00-20:00 Εργαστήρια «Μελίνα Μερκούρη» του Δήμου Νεάπολης- Συκεών: «Μια φορά κι ένα δάσος» βασισμένο στο έργο
«Περπατώ εις το δάσος» της Στ. Μιχαηλίδου (60’)
20:00-22:00 Εφηβικά εργαστήρια «Ανδρέας Βουτσινάς»: «Γυναικών Πάθη», αρχαιοελληνικοί μονόλογοι (70΄)

Κυριακή 17/4
12:00-14:00 «Γεια Χαρά» Σύλλογος Παρανεστιωτών Θεσσαλονίκης:
«Γιατρός με το στανιό» του Μολιέρου σε διασκευή Αν.Θυμιοπούλου (45’)
14:00-16:00 Θίασος των Ονείρων του Συλλόγου Τεχνών
«Μουσών Δράσις»: «Ρομπέν: η δικαιοσύνη
προσωποποιημένη» βασισμένο στο βιβλίο του Λ. Τζ Ρότζερ (40’)
16:00-18:00 Λυρικός Μικρός Πλανήτης «Υπηρέτης δύο
αφεντάδων»του Κάρλο Γκολντόνι σε διασκευή Σ. Μελιγκοπούλου (70’)
18:00-20:00 Εφηβικά εργαστήρια της ΧΑΝΘ: «Δόξα – 23 προσωπικότητες alive» (70’)
20:00-21:00 Τελετή λήξης

Δείτε επίσης

Το βραβευμένο έργο του Juan Carlos Rubio Arizona ανεβαίνει στη σκηνή του Θεάτρου Αριστοτέλειον

Πηγή